Iš ko pagamintos grindų dangos
Jeigu nesate profesionalus statybininkas arba dizaineris, didelė tikimybė, kad žiūrėdami į parketlentes, laminatą arba vinilinę grindų dangą, negalėsite jų atskirti. Nes visos šios grindys atrodo kaip medinės ir turi medžiui būdingą raštą ir spalvą. „Tačiau iš tikrųjų jų gamybos technologija stipriai skiriasi, – pasakoja G.Laurinavičius, – Medinės parketlentės yra pagamintos iš kelių medienos sluoksnių, suklijuotų tarpusavyje. Laminuotos grindys gaminamos iš medžio plaušo plokštės, ant kurios yra uždedamas norimo rašto piešinys, ir visa tai padengiama itin atspariu apsauginiu sluoksniu. Vinilinės grindys yra gaminamos iš sintetinės medžiagos polivinilchlorido ir irgi padengiamos itin atspariu apsauginiu sluoksniu.“
Atsparumas aplinkos poveikiams
Dangų skirtumai labiausiai išryškėja, kai lyginame jų atsparumą aplinkos poveikiui. Medinės grindys yra natūralios ir gražiai atrodo, tačiau su laiku jos dėvisi, nėra atsparios smūgiams, įbrėžimams, reaguoja į temperatūros pokyčius ir drėgmę. Todėl nepatartina kloti jų vietose, kuriose numatomas didelis sąlytis su drėgme ir purvu: voniose, virtuvėse, prieškambaryje.
Laminuotos grindys dėl viršutinio polimero sluoksnio yra daug atsparesnės smūgiams, įbrėžimams, dėvėjimuisi ir drėgmei, jas lengvą prižiūrėti ir valyti. Jos yra tinkamos tiek virtuvės zonai, tiek prieškambariui, o specialiai sukurtas kolekcijas, kaip pvz. Quick-Step kolekcijos Impressive grindų dangą galima kloti ir vonioje.
„Medienos jautrumas smūgiams priklauso nuo medienos rūšies ir gamintojas negali jo kontroliuoti. Todėl paprastai niekas neduoda garantijos medinių parketlenčių paviršiui, – aiškina G.Laurinavičius – O laminuotos grindų dangos atsparumas priklauso nuo gamybos technologijos ir gali būti itin didelis. Pavyzdžiui, belgų gamintojo „Unilin“ gaminamų „Quick-Step“ laminuotų grindų dangos paviršiui yra suteikiama net 25 metų garantija – tai rodo, kokios šios grindys yra kokybiškos ir ilgaamžės, tinkamai jas prižiūrint ir naudojant.“
Vinilinės grindys, kaip ir laminuotos, yra atsparios įbrėžimams, smūgiams, drėgmei, temperatūros pokyčiams ir gali būti klojamos visose namų patalpose. Giedrius Laurinavičius atskleidžia, kad vinilinės grindys tarsi „sugeria“ garsą, tad nesigirdės jokio triukšmo: nei aukštakulnių kaukšėjimo, nei vaikų bėgiojimo. „Quick-Step“ gaminamos vinilinės grindys turi ir dar vieną išskirtinę savybę – vaikščiojant jomis jaučiamas minkštumas, tarsi vaikščiotum samanomis, nes jos pagamintos iš gana elastingos medžiagos – polivinilchlorido.
Suderinamumas su grindiniu šildymu
Pastaraisiais metai grindinis šildymas tampa vis populiaresnis, tad dažnas, galvodamas apie tokio šildymo įrengimą, svarsto kokia danga geriausiai tiktų. „Yra gajus klaidingas įsitikinimas, kad grindiniam šildymui geriausiai tinka danga iš keramikinių plytelių, – sako Giedrius Laurinavičius – Tačiau iš tikrųjų, tiek medinės parketlentės, tiek laminatas arba vinilinė grindų danga tinka esant grindiniam šildymui.“ Anot specialisto, nusprendus įsirengti grindinį šildymą ir renkantis grindų dangą, svarbu atsižvelgti į tai, kaip gerai danga praleidžia šilumą. „Šilumos pralaidumas priklauso nuo medžiagos tankio ir storio. Jeigu lyginsime skirtingos dangos storį, pamatysime, kad parketlenčių storis svyruoja tarp 12-14 mm, laminuotos grindų dangos – tarp 7-12 mm, o vinilinių – tarp 2.5-4.5 mm“, – teigia Giedrius Laurinavičius. Tad geriausiai šilumą praleis vinilinės grindys, kadangi jos yra itin plonos, tačiau nedaug atsilieka ir 7-8 mm laminuota grindų danga.
Nors parketlentės praleidžia šilumą šiek tiek blogiau negu kitos dangos, jos taip pat gali būti naudojamos esant grindiniam šildymui. Tačiau specialistas pataria prisiminti, kad mediena yra jautri temperatūros pokyčiams. Todėl nusprendus naudoti medines parketlentes, jas rekomenduojama priklijuoti prie pagrindo. Toks klojimo būdas yra brangesnis, bet padeda užtikrinti didesnė parketlenčių stabilumą, keičiantis temperatūrai.
Kurios grindys pigiau?
Kaina yra svarbus kriterijus, renkantis grindų dangą. Įvairiose parduotuvėse ir interneto platybėse galima rasti labai skirtingas tiek parketlenčių, tiek laminuotos arba vinilinės grindų dangos kainas. „Grindų dangos kaina visuomet atspindės ir jų kokybę, – įsitikinęs G.Laurinavičius – Neįmanoma labai pigiai nusipirkti itin kokybišką prekę. Pavyzdžiui, mes siūlome belgų įmonės „Unilin“, gyvuojančios virš 50 metų ir garsėjančios savo inovatyviais sprendimais, „Quick Step“ prekių ženklo grindų dangas. Jų kokybę rodo ir ilga garantija: 25 metai visam gaminiui iš laminuotos ir vinilinės dangos gyvenamuose patalpose ir iki 33 metų parketlenčių konstrukcijai.“
Lygindamas skirtingų dangų kainas, Giedrius sako, kad „Quick-Step“ laminuotos grindys kainuoja vidutiniškai 15-42 eurus už kv. m., vinilinės grindys – 32-48 eurai už kv.m., o parketlentės nuo 30 iki 80 eurų už kv.m. Parketlenčių kaina kyla priklausomai nuo apdirbimo, padengimo, naudojamų lentų pločio ir ilgio, gamybos technologijos. „Quick-Step“ specialistas atkreipia dėmesį, kad tą patį vaizdą, kurį matytumėte, pasirinkę brangiausias parketlentes, galima gauti, nusipirkus gerokai pigiau kainuojančias laminuotas arba vinilines grindis. „Piešinys tiek ant laminuotų, tiek ant vinilinių grindų yra sukurtas dirbtinai, o šiuolaikinės technologijos leidžia atvaizduoti vaizdą labai tiksliai, – sako Giedrius – Tad, iš vienos pusės, dirbtinai sukurtų grindų danga išoriškai nebesiskiria nuo medinių parketlenčių. Iš kitos, yra atveriamos galimybės kurti pačius įvairiausius rašto, tekstūros ir spalvos derinius, ką būtų sudėtinga pasiekti, dirbant su medžiu. “