Publikuota: 2023 m. 25 rugsėjo d. 09:00
Architektas atskleidė praktiškas gudrybes, kaip ir nedideliame bute galima sukurti didelės erdvės pojūtį

Pergo nuotr.

Jeigu prieš dvidešimt metų namų statyboje ir erdvių planavime vyravo gigantizmas, šiandien dėl ekonominių sumetimų, paprastesnės priežiūros, turto likvidumo vertinami mažesni namai bei butai. Vis aktualesniu tampa ir klausimas, kaip taupiai planuoti mažesnes erdves, kad interjeras ne tik atrodytų erdviai, bet ir būtų patogus gyventi.

Interjero ir baldų prekybos centro „Domus galerija“ ambasadorius – architektas Irmantas Petrauskas pastebi, kad sprendimų mažoms erdvėms apstu, tačiau juos renkantis labai svarbu įsivertinti ne tik, kiek vietos jie sutaupys, bet ir ar jų trūkumai neturės neigiamos įtakos gyvenimo kokybei.

Norint atskirti erdves, sienos nebūtinos

Kai nedideliame bute norima atskirti miego, darbo ar kitas erdves, tam puikiai tinka stiklinės pertvaros. Jos sukuria skaidrumo arba erdvės pojūtį. Į pertvaras galima integruoti didelius veidrodžius. Šviesos ir erdvės ženkliai padaugėja, kai veidrodžiai įrengiami prieš langus, nes jie atspindi dienos šviesą. Tiesa, nepaisant visų privalumų, stiklinės pertvaros praleidžia šviesą, dažnai blogiau nei gipso, kartono ar mūro pertvaros slopina garsą. Taigi, jeigu būste planuoja gyventi daugiau nei vienas žmogus, reikėtų įsivertinti, ar prastesnė garso izoliacija tarp kambarių netrikdys poilsio.

I. Petrauskas priduria, kad erdves skaidyti taip pat galima ir baldais. Pavyzdžiui, virtuvės ir svetainės zonas gali atskirti lengvas valgomasis stalas arba baras.

Erdvesni – šviesos kupini namai

Optinę erdvės iliuziją galima kurti gudraujant su spalvų palete. Šviesios spalvos, o ypatingai balta – padidina namų erdvę. Renkantis sienų, lubų, grindų, baldų spalvas, tikslinga orientuotis į panašius atspalvius, rekomenduojama vengti kontrastų, dalijančių erdves. Spalviniai sprendimai yra vieni iš svarbiausių, kuriant namų interjerą. Jeigu yra galimybė pasirinkti, erdvę didina didesni langai. Juos tikslinga puošti lengvesnėmis užuolaidomis.

QUICK-STEP nuotr.

Tinkamiausi baldai – daugiafunkciniai ir lengvo dizaino

Mažose erdvėse, verta atsisakyti stambių, vizualiai sunkų pojūtį sukuriančių baldų. Verta palikti tik tai, kas funkciškai būtina. „Kai vietos bute turime mažai, nepamainomi yra daugiafunkciniai arba transformuojami baldai. Pavyzdžiui, sofa galėtų būti su miegama dalimi, lova – su talpia daiktadėže, pasididinantys stalai ir pan.“, – tikina architektas.

Minkštieji baldai turėtų būti žemi, nestambūs, skandinaviško dizaino. Namų nereikėtų perkrauti daiktais (pagalvėlėmis, vazomis, gėlėmis ir kitais dekorais).

Tvarkos ir patogumo galima tikėtis, kai bus pakankamai vietos daiktams laikyti

Jei erdvės mažos, reikia labai racionaliai išnaudoti kiekvieną ploto centimetrą. „Domus galerija“ ambasadorius pataria nepamiršti išnaudoti ir patalpos aukštį. „Uždarus korpusinius baldus (rūbų spintas, virtuvės spinteles), rekomenduojama maksimaliai aukštinti. Į aukščiausias spinteles galima susikrauti rečiausiai naudojamus daiktus. Dažnai vietos pasidėjimui lieka ir po pakabinamais drabužiais. Ten galima įrengti papildomas lentynas ar stalčius. Daug ką galima sudėti pakeliamų miegamojo lovų patalynės dėžėse. Jei yra galimybė, minkštus svetainės baldus taip pat reikia rinktis su patalynės dėže. Iš anksto planuojant, galima numatyti pasidėjimo vietas virš patalpų, kurioms nebūtinas didelis aukštis“, – patarimus vardija architektas.

Jeigu namuose yra laiptai, I. Petrauskas pataria išnaudoti šią erdvę, įsirengiant lentynas. Po laiptais įrengti uždaras arba atviras lentynas, stalčius, spinteles ar kt. Taip pat, nepamiršti, jog laiptai gali tapti ir namų puošybos elementu.

Susiję:

Stumdomos durys neužima erdvės

I. Petrauskas teigia, kad vietos sutaupo ir stumdomos durys. Tačiau vietoje įprastų rekomenduojama montuoti tada, kai įprastinės netelpa. Geriausias pavyzdys – traukinio kupė ar metro vagono durys. Stumdomos durys sukuria galimybę apjungti patalpas. Jas tikslinga montuoti tarp virtuvės ir kambario, valgomojo ir gyvenamojo kambarių arba tarp miegamojo ir gyvenamojo kambarių. Tokios durys gali tapti išskirtiniu namų akcentu.

Tiesa, reikėtų įsivertinti ir šių durų minusus: dėl mažesnio sandarumo jos laidesnės garsui ir kvapams. Joms sugedus, remontas sudėtingesnis, nes sienos viduje esantys mechanizmai sunkiau prieinami. „Domus galerija“ interjero ambasadorius pabrėžia, kad patalpų funkcionalumas turi būti pagrindinis kriterijus apsisprendžiant, kokias duris pasirinkti. Atidarytos stumdomos durys neužima erdvės, tačiau joms reikia vietos šone – prie stumdomų durų nepastatysi baldo.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.