Publikuota: 2020 m. 31 rugpjūčio d. 08:55
Grindys ir tapetai: architekto Tomo Geco patarimai

Architektas Tomas Gecas

Galima sakyti, kad grindys ir sienos sudaro dekoravimo foną. Iš esmės šios plokštumos ir jų puošybos medžiagos atspindi interjero charakterį. Paprastai prieš perkant grindų bei sienų medžiagas jau būna numatytas stilius ir suprojektuota statybinė dalis. Šiuo metu labai plati stilių įvairovė ir didelė interjero dizainerių pasiūla. Vieni mėgsta naujoves, ieško įdomesnių, radikalesnių sprendimų – tai loftai ir minimalistiniai interjerai, kitiems patinka lengvas, švarus, jaukus ir šiltas skandinaviškas stilius, treti vertina klasiką, kuri taip pat turi daug krypčių ir pakraipų.

Designers Guild nuotr.

Kadangi man prie širdies klasika, dažniausiai projektuoju šios pakraipos interjerus, mėgaujuosi derindamas įvairias medžiagas, puošybos elementus, spalvas ir, jei įmanoma, laikmečius. Šiais laikais būtų keista, netgi neįmanoma prisirišti prie vieno konkretaus istorinio stiliaus ir jį aklai kopijuoti: tai atrodytų juokinga, nuobodu ir dirbtina. Šiuolaikinės technologijos tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi, tad būtų absurdas jas ignoruoti. Dažniausiai ieškoma vienokio ar kitokio stiliaus niuansų ir derinių duota tema. Klasikinis interjeras tampa modernus arba modernus klasikinis: mes turime visišką improvizacijos laisvę. Klasikinis stilius taip pat gali būti labai įvairus: jo charakteris priklauso nuo užsakovo pageidavimų, socialinio statuso, skonio, išsilavinimo ir biudžeto. Taip pat meninis patalpos įrengimas neatsiejamas nuo vietos ir konteksto. Vienoks jis bus daugiabutyje, kitoks – naujai suprojektuotoje dvaro stiliaus rezidencijoje. Tarkime, klasika gali būti ir su kaimišku prieskoniu. Kaimiškam stiliui būdingas paprastas, gana asketiškas lietuviškas charakteris, bet jį galima paįvairinti puošniais itališko ar prancūziško dekoro elementais. Aristokratiškas angliškas stilius, priklausomai nuo pasirinkto laikmečio, turi savo ryškių bruožų.

Apsisprendę dėl vienokio ar kitokio stiliaus, ieškome grindų ir sienų apdailos medžiagų. Šiuo atveju išrinkau grindis, tinkančias klasikiniams interjerams.

Cole&Son nuotr.

Tamsios grindys labiau dera angliško tipo interjeruose. Juosvos natūralaus medžio durys, grindjuostės ir baldai sukuria griežtą vyrišką stilių, kuris turėtų aiškiai atspindėti konkretų ir valdingą užsakovo charakterį. Tačiau prie tamsių grindų priderinus šviesias duris ir grindjuostes galima sušvelninti sunkoką, pernelyg orų įspūdį ir suteikti būstui žaismės bei gyvumo.

Šviesios grindys taip pat labai populiarios, jos labiau tinka prancūziškam Provansui imituoti. Provansas kvepia kaimu (tai ne visiems patinka), bet yra lengvas, šiltas, jaukus ir moteriškas. Aišku, tokios dizaino detalės kaip durys ir baldai turėtų būti iš šviesiai dažyto medžio, galbūt baltos. Prie šviesių grindų galima derinti ir tamsesnius tapetus, o prie juosvų grindų geriau rinktis šviesius, nes visur turi būti pusiausvyra. Jeigu aplinkui daug niūrių spalvų detalių, balsvi sienų apmušalai gali tapti puikiu skaidriu fonu, ir atvirkščiai: jei daug šviesių baldų, tamsūs tapetai gali paryškinti ir atskleisti elegantiškas detales.

 

Tapetai prie šviesių grindų

 1. Svetainė yra reprezentacinė namų erdvė, joje praleidžiame daugiausia laiko. Tamsaus atspalvio tapetai sudaro tinkamą foną baldams ir interjero detalėms išryškinti.
 2. Valgomojo (šventinės patalpos) tapetai neutralios spalvos, dėmesys skiriamas užuolaidoms ir serviruotam stalui.
 3. Miegamajame išlaikomas vientisas stilius, tad čia tapetai kiek minkštesni, šiltesni.
 4. Vien iš sienų apmušalų galima pasakyti, kad tai mergaitės kambarys.
 5. Berniuko kambarys išklijuotas drąsesnių spalvų tapetais. Nebūtina jais dengti visų sienų, galima akcentuoti tik vieną, bet ji turėtų būti be langų.
 6. Darbo kambario erdvė skirta darbui ir kūrybai, dėl to tapetai neblaško dėmesio, gali tikti ir vertikaliai spalvoti brūkšniai.

1. „Cole&Son“ tapetai,
Carmen, 108/2010,
Mariinsky Damask
(D. Britanija)
2. „Cole&Son“ tapetai,
Pushkin, 108/8043,
Mariinsky Damask
(D. Britanija)
3. „Cole&Son“ tapetai,
Stravinsky, 108/4019,
Mariinsky Damask
(D. Britanija)
4. „Cole&Son“ tapetai,
Pushkin, 108/8044,
Mariinsky Damask
(D. Britanija)
5. „Cole&Son“ tapetai,
Antique Mirror, 92/2008,
Mariinsky Damask
(D. Britanija)
6. „Cole&Son“ tapetai,
Carousel Stripe,
108/6030, Mariinsky Damask
(D. Britanija)

Tapetai prie tamsių grindų

 1. Svetainė galėtų būti tamsesnė ir dekoratyvesnė: sodresnės spalvos ir įmantresni raštai suteiktų prabangaus tviskesio.
 2. Patekus į prieškambarį pirmiausia į akis krinta šviesūs ir neutralūs sienų apmušalai: jie puikiai išryškina tamsius baldus ir prašmatnų veidrodį.
 3. Miegamojo tapetai puošti šviesiai minkštu ornamentu: prie jo galima derinti visas spalvas ir medžiagas.
 4. Vaikų kambarys išklijuotas šviesiais geometrinių raštų tapetais. Per daug nenuklystama nuo bendros stilistikos.
 5. Svečių kambarys – tai antras miegamasis, todėl ir tapetai panašūs. Jie neturėtų būti ryškesni už šeimininkų kambario, tad parinkti šviesesni ir neutralesni sienų apmušalai.
 6. Senelės kambario tapetų raštas galėtų būti ramus, šiek tiek sendintas.
 7. Bibliotekos sienų apmušalai griežtų geometrinių formų, gelsvo atspalvio, nes čia gausu tamsaus medžio baldų.

 

1. „Designers Guild“
tapetai, Seraphina Silver,
P610/03, Patterned Volume
I (D. Britanija)
2. „Designers Guild“
tapetai, Sukumala Lino
Chalk, PDG648/01,
Patterned Volume I
(D. Britanija)
3. „Designers Guild“
tapetai, Kashgar Platinum,
P619/04, Patterned
Volume I (D. Britanija)
4. „Designers Guild“
tapetai, Porden Pearl,
P537/02, Patterned Volume
I (D. Britanija)
5. „Designers Guild“
tapetai, Kashgar Ivory,
P619/01, Patterned Volume
I (D. Britanija)
6. „Designers Guild“
tapetai, Sukumala Lino
Gold, PDG648/07, Patterned
Volume I (D. Britanija)

 

Bendrų taisyklių, kaip turėtų atrodyti kiekvienas kambarys ar erdvė, negali padiktuoti niekas, nes visos erdvės skirtingos, o kiekvienas užsakovas turi savo pageidavimų, taip pat labai daug kas priklauso nuo apšvietimo (tiek natūralaus, tiek dirbtinio) intensyvumo. Interjero kūrimas – tarsi gyvas žaidimas. Man labiausiai patinka pats procesas, bendravimas, ieškojimas ir, žinoma, rezultatas.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.