Publikuota: 2020 m. 29 rugpjūčio d. 12:34
Paroda „XX a. pradžios Vilniaus vaizdai“

Sostinės dienų proga Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka savo lankytojus kviečia į parodą „XX a. pradžios Vilniaus vaizdai“, supažindinančią su senosiomis Vilniaus fotografijomis ir atvirukais iš Nacionalinės bibliotekos Retų knygų ir rankraščių fondo.

Vilnius – Lietuvos fotografijos istorijai labiausiai nusipelnęs miestas. Čia buvo padaryta pirmoji fotografija, dirbo iškiliausi įvairių tautybių fotografai, palikę ateinančioms kartoms gausų įvairių laikotarpių miesto vaizdų archyvą.

Dažnai fotografų sukurti Vilniaus vaizdai tapdavo pašto atvirukų iliustracijomis. Seniausias žinomas Lietuvoje leistas atvirukas yra pažymėtas 1897 m. pašto antspaudu.

Vilniuje atvirukus leido knygynai, dailės ir raštinės prekių parduotuvėlės, įvairios draugijos ir organizacijos, dailininkai, fotografai, pavieniai asmenys. Jų leidiniuose dominavo miesto vaizdai, kurių autoriai – žinomiausi XIX a. pab.–XX a. pr. fotografai: Józefas Czechowiczius, Stanisławas Filibertas Fleury, Leonas ir Mironas Butkowskiai, Tyburcy’us Chodźko, Johanas Hiksa, Aleksandras Jurašaitis, Janas Bułhakas.

Parodoje lankytojai pamatys pirklės Klaros Rio, pirmojo žinomo Vilniaus atviruko leidėjos, Davydo Vizūno ir Abraamo Fialko, vienų iš produktyviausių Vilniaus leidėjų, Boleslovo Stadzevičiaus, vieno didžiausių XX a. pradžios lietuviškų atvirukų leidėjo, Antonio Żukowskio, Władysławo Borkowskio leistų atvirukų su Vilniaus vaizdais.

Vilnius buvo ir J. Bułhako mėgstamiausias bei daugiausia fotografuotas miestas. Nuo 1910 iki 1944 m. jis nuolatos fotografavo Vilnių bei jo apylinkes ir paliko mums tūkstančius nepakartojamų fotografijų. Parodoje eksponuojamos aštuonios J. Bułhako nuotraukos: Vilniaus panoraminiai ir apylinkių vaizdai, nuotraukos iš ciklo „Aušros vartai“.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai („cookies“), kurie padeda užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę. Paspausdami SUTINKU arba tęsdami naršymą, jūs sutinkate su portalo slapukų politika. Atjungti slapukus galite savo naršyklės nustatymuose.